Ile kosztuje rozwód?

Rozwód to nie tylko konieczność odnalezienia się w przepisach i procedurze prawnej, ale także nakłady finansowe. Klienci często pytają o wydatki, które będą musieli ponieść w związku z postępowaniem sądowym. Prawda jest taka, że koszty rozwodu nigdy nie są do końca przewidywalne. Istnieją opłaty obowiązkowe, z którymi zawsze należy się liczyć, ale są też wydatki, których da się uniknąć odpowiednio opracowując sposób działania. Najważniejsza jest świadomość możliwych rozwiązań i kosztów jakie wiążą się z wyborem konkretnej strategii rozwodowej.

  1. Koszty Sądowe i Koszty Związane z Postępowaniem

Pierwszym kosztem, jaki należy uwzględnić są opłaty sądowe. W Polsce opłata stała za wniesienie pozwu rozwodowego to 600 zł. Często jednak rozwód pociąga za sobą dodatkowe koszty zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia ze skomplikowanym postępowaniem np. orzekaniem o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego lub jednoczesnym regulowaniem alimentów i kontaktów z dziećmi – długo ciągnąca się sprawa wymaga zwykle znacznie większych nakładów finansowych. W wielu wypadkach da się im jednak przeciwdziałać jeśli małżonkowie są zgodni, rozwód może zakończyć się nawet na pierwszej rozprawie, dzięki czemu koszty całego postępowania są minimalizowane.

  1. Apelacja

Jeżeli którakolwiek ze stron nie zgadza się z orzeczeniem o rozwodzie i zdecyduje się apelować od wyroku sądu I instancji, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z opłatą od apelacji oraz ewentualnymi dalszymi wydatkami związanymi z prowadzeniem postępowania.

  1. Podział majątku:

Osobnym, często nawet bardziej kosztownym postępowaniem jest podział majątku wspólnego. Wymaga on pokrycia kolejnej opłaty sądowej, zależnej już od wartości majątku wspólnego małżonków, a także angażowania biegłych sądowych w celu jego wyceny, co generuje dodatkowe koszty. W tym postępowaniu także wola ugodowego załatwienia sprawy pozwala na ograniczenie wydatków i przyspieszenie postępowania.

  1. Koszty Pełnomocnika:

Choć wynagrodzenie profesjonalnego adwokata jest kosztem, który można by uznać za opcjonalny, w praktyce to inwestycja pozwalająca zaoszczędzić w dłuższej perspektywie najkosztowniejszy jest bowiem niekorzystny wyrok. Właściwe przygotowanie do sprawy rozwodowej od początku, pozwala uniknąć wielokrotnego, niepotrzebnego ponoszenia tych samych kosztów ze względu na błędy proceduralne lub konieczność podjęcia próby zmiany niekorzystnego rozstrzygnięcia. Profesjonalny pełnomocnik to nie tylko osoba, która reprezentuje klienta w sądzie, ale także doradca, który pomoże pomyślnie zakończyć sprawę i dopilnuje, aby skomplikowane formalności nie naraziły klienta na dodatkowe koszty. Warto wziąć pod uwagę jak cenny jest czas. Powierzenie prowadzenia sprawy profesjonaliście oszczędza klientowi wielu godzin spędzonych na często bezowocnym poszukiwaniu rozwiązań na własną rękę, które ostatecznie i tak mogą okazać się nieskuteczne. Każda sprawa jest inna, nie ma jednego, uniwersalnego sposobu przeprowadzenia rozwodu – adwokat po przeanalizowaniu konkretnej sytuacji całościowo ją oceni i indywidualnie opracuje strategię postępowania.

W naszej kancelarii zdajemy sobie sprawę z obciążeń finansowych, jakie niesie ze sobą proces rozwodowy i sprawy z nim związane. Podejmujemy się prowadzenia spraw rozwodowych, mając na uwadze zarówno skuteczność działania, jak i kontrolę nad kosztami, które ponosi klient. Z nami masz pewność, że Twoja sprawa jest w rękach doświadczonych prawników, którzy dbają o to, by proces rozwodowy przebiegał sprawnie i bez niepotrzebnych wydatków. Od lat współpracujemy z wieloma specjalistami i biegłymi sądowymi, by zapewnić naszym klientom kompleksową pomoc – świadomie opracowujemy strategię działania mając na uwadze aspekty finansowe. Zapraszamy do kontaktu!

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19

Dodaj komentarz

*