Intercyza – czy warto?

Umowa wprowadzającą między małżonkami ustrój rozdzielności majątkowej tzw. intercyza spędza sen z powiek wielu parom, które zastanawiają się co będzie z ich majątkiem po ślubie, a także małżonkom, których sytuacja majątkowa uległa zmianie. Sama umowa jaką jest intercyza to pojęcie zbiorcze, w którym zawierają się różne umowy majątkowe małżeńskie, niemniej jednak to właśnie w kontekście rozdzielności majątkowej pojęcie to jest używane najczęściej. Warto zastanowić się nad korzyściami i ryzykami związanymi z tym rozwiązaniem, aby podjąć świadomą decyzję.

  1. Majątek wspólny czy rozdzielność majątkowa

W polskim porządku prawnym sytuacja majątkowa małżonków po ślubie jest regulowana przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przewiduje kilka możliwości:

Rozwiązaniem ,,domyślnym” jest ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Jeśli małżonkowie nie zawrą żadnej umowy powstaje on automatycznie wraz z zawarciem małżeństwa. Majątkiem wspólnym po ślubie będzie wszystko czego małżonkowie dorobią się po zawarciu małżeństwa ( wynagrodzenie za pracę, zakupione mieszkania, samochody). Co ważne majątek zgromadzony przed ślubem nie staje się majątkiem wspólnym – z tego powodu mieszkanie kupione przed ślubem, a także zgromadzone oszczędności pozostają wyłączną własnością jednego z małżonków bez konieczności zawierania odrębnej umowy.

Możliwe jest jednak zawarcie odpowiedniej umowy wprowadzającej rozdzielność majątkową. Tym sposobem majątek wspólny nie powstaje – po ślubie nadal dochody i aktywa uzyskiwane przez małżonków są ich własnością odrębną.

  1. Jak zawrzeć intercyzę ?
  • Umowa w formie aktu notarialnego – rozdzielność majątkową małżonkowie mogą wprowadzić zawierając przed notariuszem odpowiednią umowę.
  • Ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd – możliwe jest także wprowadzenie rozdzielności majątkowej przez sąd. Natomiast nie odbywa się to wówczas w drodze umowy a w odrębnym postępowaniu, które wymaga przeprowadzenia dowodów i spełnienia przesłanek. Jest to rozwiązanie częściej spotykane w sytuacji, gdy małżonkowie decydują się na rozwód. Więcej na ten temat: Podział majątku
  1. Intercyza po ślubie?

Rozdzielność majątkową można ustanowić nie tylko przed ślubem, ale także już w trakcie małżeństwa. Możliwe jest też rozwiązanie odwrotne, a więc ,,przejście” na wspólność majątkową. Co istotne, samo wprowadzenie rozdzielności majątkowej nie oddziałuje na dotychczas zgromadzony przez małżonków majątek, który pozostaje wspólnym.

  1. Rozdzielność majątkowa wady i zalety
  • Zalety – rozdzielność majątkowa w przypadku rozwodu pozwala zazwyczaj na łatwiejsze uporanie się z kwestią majątku – nie ma konieczności podziału oszczędności czy nieruchomości, gdyż nie są one wspólnie. Także gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, z którą wiąże się ryzyko popadnięcia w długi, takie rozwiązanie uchroni przed odpowiedzialnością drugiego z małżonków. Ułatwiony jest znacznie również zarząd majątkiem, gdyż każde z małżonków dysponuje we własnym zakresie swoimi aktywami.
  • Wady – ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej wpływa na zdolność kredytową małżonków i może utrudnić zaciągnięcie kredytu.

Ponadto po podpisaniu intercyzy małżonkowie muszą odrębnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym, co nie w każdej sytuacji jest korzystne.

Rozdzielność majątkowa może przynieść wiele korzyści, ale niesie ze sobą również pewne ryzyka. Ważne jest, aby dobrze zrozumieć, jak działa ten ustrój majątkowy i jakie mogą być jego konsekwencje. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z prawnikiem, który pomoże ocenić, czy rozdzielność majątkowa jest odpowiednim rozwiązaniem w danym przypadku. Zapraszamy do kontaktu!

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego lub spadkowego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19 

Dodaj komentarz

*