Jak przygotować się do rozwodu?

Rozwód to rewolucja życiowa, która wymaga nie tylko przepracowania emocjonalnego, ale także profesjonalnego przygotowania od strony prawnej. Chcąc rozwiać liczne wątpliwości, które pojawiają się często u osób trafiających do naszej kancelarii, publikujemy kilka wskazówek, które pomogą Państwu lepiej przygotować się do tego momentu.

1. Zrozumienie Procesu

Podstawą jest zrozumienie mechanizmów i wymogów prawnych procesu rozwodowego. Art.56 § 1 KRO stanowi, że przez rozwód sąd rozwiązuje małżeństwo, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Rozwód formalnie kończy związek małżeński, jednak nie rozwiązuje automatycznie innych ważnych kwestii, takich jak np. podział majątku wspólnego. Ważna jest świadomość jak będą przebiegać kolejne etapy zarówno postępowania rozwodowego jak i regulowania innych spraw, które rozwiązanie małżeństwa pociąga za sobą. Proces rozwodowy może przybrać nieoczekiwany obrót, dlatego warto być gotowym na różne scenariusze. Wcześniejsze przygotowanie się na różne możliwości działania, pozwala zabezpieczyć się przed zaskakującymi krokami drugiej strony.

2. Zbieranie Materiału Dowodowego

Właściwe przygotowanie koniecznych dokumentów oraz zebranie dowodów jest kluczowe dla pomyślnego przebiegu rozwodu- to właśnie one będą budować wyobrażenie sądu np. na temat winy małżonków czy ustania pożycia małżeńskiego. Istotne mogą być zdjęcia, rachunki, zapisy rozmów, a także świadkowie, którzy opowiedzą o relacjach między małżonkami i funkcjonowaniu ich rodziny. Pomoc doświadczonego adwokata pozwala na odnalezienie się w tym niezwykle złożonym mechanizmie, wydobycie prawdy i przekonujące przedstawienie jej sądowi. Dlatego z porady prawnej warto skorzystać jak najwcześniej – zrozumienie kryteriów, wedle których sąd spojrzy na przedstawione przez strony dowody i oceni sytuację jeszcze przed procesem, daje ogromną przewagę.

3. Ustalenie Celów

Proces rozwodowy, podobnie jak inne postępowania w sprawach rodzinnych to konieczność godzenia ze sobą sprzecznych interesów i kompromisu w kluczowych życiowych kwestiach. Dla właściwego odnalezienia się w sytuacji, gdzie zadowolenie obu stron wydaje się często prawie niemożliwe, należy przede wszystkim właściwie ustalić priorytety, obrać najważniejsze cele i stworzyć strategię, która w optymalny sposób pomoże je osiągnąć.

Każda sprawa jest inna, czasami priorytetowe jest szybkie zakończenie postępowania, a są też sytuacje, w których kluczowe jest ustalenie winy w rozpadzie pożycia. Jeśli istnieje taka szansa, korzystne jest przeprowadzenie rozmowy między małżonkami jeszcze przed rozwodem na temat tego, jak w przyszłości widzą kwestie np. opieki nad dziećmi – znacznie ułatwi to postępowanie rozwodowe.

4. Wsparcie Emocjonalne

Rozwód to nie tylko sprawa sądowa, to także ważna życiowa decyzja pociągająca za sobą poważne konsekwencje. Nie odbywa się on w emocjonalnej próżni – towarzyszą mu ogromne emocje, poczucie krzywdy, często strach przed utratą rodziny i dzieci. W przygotowaniu do rozwodu nie należy tego bagatelizować, warto skorzystać z pomocy psychologa i zadbać o emocjonalne wsparcie ze strony otoczenia, Niemniej jednak, dobre przygotowanie do procesu, zebranie mocnych dowodów i gotowość na wszystkie możliwe scenariusze, pomoże uniknąć dodatkowego stresu i niepotrzebnego zaskoczenia. Kluczowe jest także znalezienie godnego zaufania pełnomocnika, który wykaże się empatią i poświęci czas na udzielenie odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania oraz poprowadzi przez skomplikowane kwestie proceduralne.

W naszej kancelarii przykładamy wielką wagę do tego, aby nasi klienci czuli się bezpiecznie i uzyskali profesjonalne wsparcie prawne w trakcie rozwodu. Jesteśmy dumni z tego, że tak wielu klientów okazało nam ogromne zaufanie, powierzając nam reprezentowanie ich interesów w postępowaniu rozwodowym. Jeżeli stoisz przed rozwodem i potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

*