Jak skutecznie wnioskować o obniżenie alimentów?

W życiu mogą nastąpić zmiany, które sprawią, że alimenty stają się zbyt wysokie. Wraz z rozwojem i dojrzewaniem dziecka zmieniają się jego potrzeby i wydatki, pogorszeniu może również ulec sytuacja majątkowa rodzica. Upływ czasu sprawia, że kwota orzeczona wyrokiem ustalającym wysokość alimentów jest nieadekwatna i rodzic zobowiązany może domagać się jej obniżenia. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące możliwości działania w przypadku chęci zmniejszenia wysokości alimentów.

 Jak można obniżyć alimenty?

  • Ugoda – jeśli rodzice ( lub samo dziecko, jeśli jest już dorosłe) są w stanie się porozumieć, obniżenia alimentów można dokonać w drodze ugody zawartej przed mediatorem. Ugoda taka, po nadaniu jej klauzuli wykonalności przez Sąd będzie miała będzie tytułem wykonawczym. Jest to znacznie tańsze i szybsze wyjście, dlatego warto rozważyć możliwość porozumienia w tym zakresie. Ugodą taką można objąć również modyfikacje co do kontaktów z dzieckiem.
  • Wyrok sądu – obniżenie alimentów ( podobnie jak ich podwyższenie) może być przedmiotem postępowania przed Sądem, który zbada, czy roszczenie takie jest zasadne. Konieczne będzie wówczas sporządzenie pozwu oraz spełnienie przesłanek wymaganych przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Kiedy można żądać obniżenia alimentów przez Sąd?

Podstawową przesłanką zmiany orzeczenia o wysokości alimentów jest zmiana okoliczności będących podstawą ich zasądzenia. Może być to przede wszystkim zmiana:

  • Usprawiedliwionych potrzeb dziecka – wraz z rozwojem dziecka, zakończeniem kosztownego leczenia, rezygnacją z korepetycji i innych zajęć dodatkowych wydatki na związane z jego utrzymaniem mogą ulec zmniejszeniu.
  • Możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica zobowiązanego płacenia alimentów– niepełnosprawność lub choroba rodzica, która uniemożliwia podjęcie pracy lub kontynuację pracy na dotychczasowym stanowisku i pociąga za sobą zmniejszenie wynagrodzenia również może usprawiedliwiać zmniejszenie jego zobowiązań wobec dziecka.

Postępowanie sądowe

W trakcie postępowania przez Sądem konieczne będzie udowodnienie, że okoliczności stojące u podstaw orzekania o wysokości alimentów uległy zmianie. Kluczowe jest dokładne przygotowanie materiałów, które przekonają Sąd o tym, że obniżyły się koszty związane z utrzymaniem dziecka lub pogorszeniu uległa sytuacja majątkowa rodzica zobowiązanego.

Warto przygotować dokładną listę uzyskiwanych dochodów i ponoszonych na dziecko wydatków. Szerzej ten temat rozwinęliśmy tutaj: Przykładowe koszty utrzymania dziecka do alimentów.

Uchylenie alimentów

Warto pamiętać, że obowiązek alimentacyjny nie ma ,,daty ważności” i nie wygasa automatycznie po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności, ani zakończeniu przez nie edukacji. Nawet jeśli samo dziecko zgadza się na to, aby rodzic zaprzestał przesyłania mu świadczeń alimentacyjnych konieczne jest złożenie pozwu o uchylenie alimentów i prawne uregulowanie tej kwestii.

Ustalanie adekwatnej w danej sytuacji wysokości alimentów jest sprawą indywidualną, która wymaga nie tylko wiedzy na temat przepisów, ale także praktycznej znajomości orzecznictwa sądowego. Zastanawiając się nad tym, czy płacone przez nas alimenty nie są zbyt wysokie warto zasięgnąć porady profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże ocenić sytuację i będzie skutecznie walczył o obniżenie alimentów. Zapraszamy do kontaktu!

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19

Dodaj komentarz

*