Alimenty na dziecko najczęściej są ustalane w postępowaniu rozwodowym. W sytuacji, kiedy od rozwodu minęło już sporo czasu, kwota zasądzonych alimentów staje się nieproporcjonalna do wydatków związanych z utrzymaniem dziecka. Składa się na to wiele czynników – poza ogólnym wzrostem cen żywności i odzieży dochodzą również dodatkowe koszty związane z leczeniem i edukacją dziecka. Wówczas pojawia się pytanie w jaki sposób dochodzić zwiększenia kwoty alimentów na dziecko i jak najskuteczniej podejść do tematu.
W jaki sposób podwyższyć alimenty?
- Ugoda – jeśli rodzice są w stanie się porozumieć, obniżenia alimentów można dokonać w drodze ugody zawartej przed mediatorem. Ugoda taka, po nadaniu jej klauzuli wykonalności przez Sąd będzie tytułem wykonawczym. Jest to znacznie tańsze i szybsze wyjście, dlatego warto rozważyć możliwość porozumienia w tym zakresie. Ugodą taką można objąć również modyfikacje co do kontaktów z dzieckiem.
- Wyrok sądu – podwyższenie alimentów ( podobnie jak ich obniżenie) może być przedmiotem postępowania przed Sądem, który zbada, czy roszczenie takie jest zasadne. Konieczne będzie wówczas sporządzenie pozwu oraz spełnienie przesłanek wymaganych przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Co uzasadnia podwyższenie alimentów?
Podstawową przesłanką zmiany orzeczenia o wysokości alimentów jest zmiana okoliczności będących podstawą ich zasądzenia. Może być to przede wszystkim zmiana:
- Usprawiedliwionych potrzeb dziecka – ogólny wzrost cen żywności i odzieży oraz nowe wydatki związane z utrzymaniem dziecka – jego leczeniem, edukacją i rozwojem, znacząco zwiększają koszty jego utrzymania. Rosnące usprawiedliwione potrzeby dziecka sprawiają, że dotychczasowa wysokość alimentów nie pozwala na ich pokrycie w takim stopniu, w jakim na to pozwalała w momencie orzekania przez sąd.
- Możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica zobowiązanego płacenia alimentów– znalezienie nowej lepszej płatnej pracy, rosnące dochody przedsiębiorstwa rodzica zobowiązanego usprawiedliwiają twierdzenie, że powinien on przyczyniać się do utrzymania dziecka w większym stopniu. Przeciwdziała to sytuacji, w której rodzic zobowiązany do płacenia alimentów żyje na bardzo wysokim poziomie i stać go na dobra luksusowe, podczas gdy dziecko nie ma środków na uczęszczanie na zajęcia dodatkowe czy korepetycje.
Jak przygotować się do sprawy o podwyższenie alimentów?
W trakcie postępowania przez Sądem konieczne będzie udowodnienie, że okoliczności stojące u podstaw orzekania o wysokości alimentów uległy zmianie. Kluczowe jest dokładne przygotowanie materiałów, które przekonają Sąd o tym, że wzrosły koszty związane z utrzymaniem dziecka lub poprawie uległa sytuacja majątkowa rodzica zobowiązanego. Warto przygotować dokładną listę uzyskiwanych dochodów i ponoszonych na dziecko wydatków. Szerzej ten temat rozwinęliśmy tutaj: Przykładowe koszty utrzymania dziecka do alimentów.
Wskazanie jaka wysokość alimentów będzie sprawiedliwa i pozwoli na zapewnienie dziecku odpowiedniego poziomu życia bez nieproporcjonalnego obciążenia rodzica to złożony proces, wymagający nie tylko znajomości prawa, ale również praktyki i orzecznictwa sądów. Zwłaszcza, gdy od rozwodu minęło już sporo czasu i orzeczone alimenty nie odpowiadają obecnemu poziomowi cen i potrzebom dziecka warto udać się na poradę do adwokata, który wskaże jakie są możliwości działania i pomoże skutecznie wywalczyć jak najwyższą kwotę alimentów. Zapraszamy do kontaktu!
Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.
Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk
Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)
Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19