Pytanie kto otrzyma majątek po naszej śmierci czasem nasuwa się jako luźna refleksja, a czasem jako nurtujący problem. Warto znać zasady dotyczące dziedziczenia w polskim prawie, aby świadomie zarządzać swoim majątkiem i zabezpieczyć interesy bliskich. Poniżej przedstawimy pokrótce jak wygląda dziedziczenie w przypadku braku sporządzenia testamentu.
Dziedziczenie ustawowe
Dziedziczenie ustawowe zachodzi, gdy zmarły nie pozostawił testamentu. Oznacza to, że majątek jest dzielony zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego. Dzięki temu bliscy zmarłego otrzymują spadek w określonej kolejności i proporcjach.
Kręgi spadkobierców ustawowych – kolejność dziedziczenia
- Małżonek i dzieci
W pierwszej kolejności dziedziczą małżonek i dzieci zmarłego. Majątek jest dzielony równo między dzieci i małżonka, jednak małżonek otrzymuje nie mniej niż jedną czwartą całości spadku.
Przykład 1: Anna i Piotr byli małżeństwem. Mają 2 dzieci – Kacpra i Marcina. Po śmierci Piotra dziedziczyć będzie Anna, Marcin i Kacper w częściach równych tj. po ⅓.
Przykład 2: Marlena i Adrian byli małżeństwem. Mają 5 dzieci. Po śmierci Adriana, Marlena otrzyma ¼ spadku po nim. Pozostałe ¾ zostaną podzielone równo pomiędzy 5 dzieci.
Co gdy dziecko nie żyje?
Jeśli dziecko zmarło przed spadkodawcą udział który by mu przypadał ,,przechodzi” na jego dzieci.
Przykład 3: syn Piotra – Marcin (z przykładu nr 1) zmarł 3 lata przed ojcem, natomiast żyje 2 jego dzieci. W takim przypadku ⅓ spadku po Piotrze otrzyma jego żona Anna, ⅓ syn Kacper, a ⅓ udziału, która przypadałaby Marcinowi zostanie podzielona pomiędzy 2 jego dzieci – każde z nich otrzyma ⅙ spadku po Piotrze.
- Małżonek i rodzice, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa
-Gdy zmarły nie ma dzieci, spadek przypada jego rodzicom oraz małżonkowi . W takim przypadku udział małżonka wynosi ½ a rodziców po ¼.
-Jeśli zmarły nie zawarł związku małżeńskiego lub małżonek zmarł przed nim rodzice zmarłego dziedziczą w częściach równych.
-W sytuacji, gdy także rodzic spadkodawcy nie żyje, spadek przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. A jeśli także i rodzeństwo nie żyje – zstępnym rodzeństwa.
- Dziadkowie
Jeśli brak jest dzieci, rodziców i rodzeństwa, spadek przypada dziadkom zmarłego i ich zstępnym (wstępnym zmarłego). Dziadkowie dziedziczą po równo. Jeśli któreś z dziadków nie żyje spadek przechodzi na ich potomków- np. ciotki i wujów spadkodawcy ( synów i córki dziadków).
- Pasierbowie
Spadek, w przypadku braku wcześniej wymienionych krewnych może przypaść także dzieciom małżonka spadkodawcy.
- Gmina i Skarb Państwa
Jeśli brak jest spadkobierców ustawowych, spadek przechodzi na gminę ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego, a gdy nie da się go ustalić – na Skarb Państwa.
Zrozumienie zasad dziedziczenia w polskim prawie pozwala na świadome zarządzanie swoim majątkiem na wypadek śmierci. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz dziedziczyć po członku dalszej rodziny albo masz wątpliwości, którzy z twoich krewnych otrzymają spadek po tobie – zapraszamy do kontaktu. Po wnikliwej rozmowie ustalimy, kto i w jakich proporcjach ma prawo do spadku.
Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego lub spadkowego? Jestem tu by ci pomóc.
Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk
Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)
Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19