Najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu

Sporządzenie testamentu to odpowiedzialne działanie, które może zapobiec wielu sporom rodzinnym. Jednak aby testament był ważny, musi być sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy przy sporządzaniu testamentu oraz to, jak ich unikać.

1.    Jeden testament – jedna osoba

Pozornie może się wydawać, że małżonkowie, którzy przez lata żyli zgodnie i wspólnie wybudowali dom, powinni razem wskazać komu ma on przypaść po ich śmierci. Nic bardziej mylnego! Jednym z podstawowych błędów, zwłaszcza w przypadku sporządzania testamentu własnoręcznego, jest spisanie swojej woli wspólnie z inną osobą. Każdy z małżonków musi sporządzić własny testament.

2.    Brak daty sporządzenia testamencie

Brak umieszczenia daty w testamencie co do zasady nie spowoduje jego nieważności, jednak niewskazanie kiedy testament został sporządzony może prowadzić do problemów, zwłaszcza jeśli spadkodawca spisał kolejno kilka testamentów. Może to powodować niejasności co do tego, który dokument jest tym ostatnim, a tym samym według którego należy ustalić wolę spadkodawcy.

3.    Brak podpisu

Testament musi być podpisany- podpis jest potwierdzeniem, że testament został sporządzony przez spadkodawcę. Testament niepodpisany jest nieważny. To tego jaki podpis można uznać za skutecznie złożony, jest szeroko opisywane w orzecznictwie i doktrynie, jednak by mieć pewność, że podpis złożony na testamencie nie będzie budził wątpliwości, należy na końcu dokumentu, pod wszystkimi zapisami umieścić swoje pełne imię i nazwisko.

4.     Niejasność zapisów

Testament powinien być napisany w sposób jasny i zrozumiały. Nieczytelne lub niejasne zapisy mogą prowadzić do różnych interpretacji, co z kolei oznacza, że sąd będzie ustalał jaka była wola zmarłego. Ważne jest, aby unikać skomplikowanego języka i zapewnić, że wszystkie zapisy są jednoznaczne i zrozumiałe dla wszystkich stron. Dlatego przy sporządzaniu testamentu warto skonsultować się z prawnikiem, który dokładnie wysłucha jakich rozwiązań oczekuje testujący i sporządzi precyzyjne zapisy.

5.     Niezgodność z wymogami formalnymi

Każda forma testamentu ma swoje wymogi formalne, których należy przestrzegać.

W zależności od tego czy sporządzamy testament notarialny, własnoręczny czy też aliograficzny ( więcej na temat rodzajów testamentu na naszym blogu) konieczne będzie spełnienie odrębnych wymogów co do formy, stawianych przez prawo.

6.    Pominięcie części spadkobierców lub części majątku

Co prawda nie jest konieczne, by w testamencie kompleksowo ujmować wszystkich spadkobierców ustawowych i wszystkie składniki majątku. Niemniej jednak testament szczątkowy może pociągać za sobą konieczność prowadzenia dodatkowych postępowań – zwłaszcza w sprawie zachowku osób pominiętych w testamencie.

Unikanie najczęstszych błędów przy sporządzaniu testamentu zapewnia, że dokument będzie ważny i skuteczny. Warto poświęcić czas i uwagę na dokładne sporządzenie testamentu oraz skorzystać z pomocy prawnika, aby mieć pewność, że nasza wola zostanie w pełni zrealizowana. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób rozporządzić majątkiem po swojej śmierci – zapraszamy na konsultacje.

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego lub spadkowego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19 

Dodaj komentarz

*