Rozwód a kredyt na mieszkanie

Rozwód to trudny okres, który niesie ze sobą wiele wyzwań, w tym finansowych. W szczególności, wspólny kredyt hipoteczny może stać się źródłem dodatkowego stresu i konfliktów. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jakie opcje mają małżonkowie w sytuacji kredytu hipotecznego na nieruchomości należącej do majątku wspólnego.

  1. Koniec małżeństwa nie jest końcem kredytu

Wiele małżeństw decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego wspólnie, aby móc zakupić wymarzone mieszkanie lub dom. Takie zobowiązanie oznacza, że obie strony są współodpowiedzialne za spłatę kredytu. Nawet po rozwodzie, kredyt hipoteczny pozostaje wspólnym zobowiązaniem, które nie znika wraz z rozwiązaniem małżeństwa. Bank podpisał umowę z dwoma osobami – sam fakt, że osoby te się rozstają nie może oznaczać dla banku utraty możliwości egzekucji należności kredytowych od jednej z nich.

  1. Kredyt a podział majątku wspólnego

Podział majątku w trakcie rozwodu obejmuje również nieruchomości obciążone kredytem hipotecznym. Warto jednak pamiętać, że sąd podzieli jedynie aktywa małżonków a nie ich zobowiązania. Sąd dzieląc majątek wspólny nie będzie więc rozstrzygał o sposobie spłaty kredytu. Nawet w sytuacji, gdy mieszkanie zostanie przyznane na własność jednemu z małżonków to nie oznacza to automatycznie, że jedynie on będzie zobowiązany do dalszego spłacania kredytu.

  1. Jak poradzić sobie z kredytem po rozwodzie?

    • Przejęcie kredytu przez jednego z małżonków

Możliwe jest przejęcie kredytu przez jednego z małżonków ( najczęściej tego, który pozostaje w nieruchomości). Konieczna w takim wypadku będzie jednak zgoda banku, który ponownie zbada zdolność kredytową małżonka przejmującego kredyt i zdecyduje, czy będzie on w stanie samodzielnie spłacić pozostałe raty.

  • Wstąpienie przez inną osobę w miejsce jednego z małżonków

Innym rozwiązaniem, również wymagającym zgody banku jest wstąpienie innej osoby w miejsce jednego z małżonków do umowy kredytu. Może być to członek rodziny lub nawet nowy partner. W tym przypadku także bank będzie badał, czy osoba, która chce wziąć na siebie to zobowiązanie ma wystarczającą zdolność kredytową.

  • Dalsze wspólne spłacanie mieszkania

W sytuacji, gdy żadne z małżonków nie chce wziąć na siebie całości kredytu lub bank nie wyraża zgody na zmianę dłużnika możliwe jest dalsze wspólne spłacanie kredytu na mieszkanie. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość wynajęcia nieruchomości lub innych wewnętrznych rozliczeń między małżonkami.

Czy porozumienie, że jeden z małżonków będzie spłacał kredyt jest rozwiązaniem?

Oczywiście małżonkowie mogą się porozumieć, że mimo iż kredyt nadal będzie wspólny to jedynie jedno z nich będzie spłacało raty w całości. Istotne jest jednak to, że z perspektywy banku nadal oboje zobowiązani są do zwrotu pożyczonej kwoty. Jeśli kredyt przestanie być spłacany to niezależnie od wewnętrznych umów między małżonkami bank będzie mógł prowadzić egzekucję w stosunku do ich obojga.

  • Sprzedaż mieszkania i spłata kredytu

Często wybieranym przez małżonków rozwiązaniem jest także sprzedaż mieszkania a następnie spłata kredytu z uzyskanej kwoty. Bywa, że po rozwodzie mieszkanie, w którym rodzina mieszkała przez rozstaniem staje się niepraktyczne np. nie ma potrzeby by było w nim aż tyle pokoi. W takiej sytuacji sprzedaż mieszkania, spłata kredytu, a z pozostałej kwoty zakup nowego lokalu lepiej przystającego do nowej sytuacji wydaje się rozwiązaniem wartym rozważenia.

Wspólny kredyt na mieszkanie dodatkowo komplikuje sytuację rozwiedzionych małżonków – konieczne jest bowiem wzięcie pod uwagę podmiotu zewnętrznego jakim jest bank, zainteresowanego przede wszystkim tym, by kredyt był prawidłowo spłacany. Stąd często wysokość i pozostały czas umowy kredytowej będzie decydować o kształcie nie tylko postępowania o podział majątku wspólnego, ale także życia małżonków po rozwodzie. Jeśli masz pytania związane z twoim kredytem po rozwodzie i zastanawiasz się jaka opcja będzie najkorzystniejsza zapraszamy do kontaktu!

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego lub spadkowego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19 

Dodaj komentarz

*