Emigracja i zwiększająca się liczba małżeństw międzynarodowych powodują, że rozwody z małżonkiem przebywającym za granicą stają się coraz częstszym wyzwaniem prawnym. Wielu klientów obawia się w jaki sposób uda się przeprowadzić rozwód, jeśli małżonka nie ma w kraju. W tym artykule przybliżymy kluczowe aspekty prawne związane z rozwodem, gdy jeden z małżonków mieszka poza granicami kraju.
Właściwość sądu
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego pozew rozwodowy należy skierować do sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania jeśli co najmniej jedno z małżonków w tym okręgu nadal zamieszkuje. Tym samym mimo wyjazdu męża/ żony za granicę nadal możliwe jest uzyskanie rozwodu w Polsce. W Polsce mogą ubiegać się o rozwód także małżonkowie w sytuacji, gdy oboje wyjechali na stałe za granicę pod warunkiem, że wciąż posiadają obywatelstwo polskie.
Przykład: Anna i Piotr są małżeństwem, mieszkali w Krakowie. 3 lata temu Piotr wyemigrował do Londynu. Anna nadal mieszka w Krakowie. Pozew należy złożyć do Sądu Okręgowego w Krakowie.
Doręczenia pozwu za granicą
Przebywanie jednego z małżonków poza granicami kraju komplikuje proces doręczeń pism sądowych. Dotarcie korespondencji zajmuje zdecydowanie więcej czasu i wymaga współpracy z zagranicznymi operatorami pocztowymi. W sytuacji, gdy małżonek wyemigrował poza obszar Unii Europejskiej ( np. do USA) sąd zobowiąże go do ustanowienia na terenie kraju pełnomocnika do doręczeń, by już w trakcie procesu całość przebiegała możliwie sprawnie.
Co istotne, w trakcie postępowania zarówno pozwany jak i powód mają obowiązek zawiadamiać sąd o zmianie miejsca zamieszkania. Zaniedbanie tego obowiązku niesie za sobą poważne konsekwencje, gdyż pisma kierowane na pierwotny adres uznawane są za doręczone skutecznie.
Możliwość wydania wyroku zaocznego
Wyrok zaoczny może zostać wydany przez sąd w sytuacji, gdy pozwany nie stawi się na rozprawie ani nie złoży odpowiedzi na pozew. Wydanie takiego wyroku jest możliwe jedynie wówczas, gdy sam pozew został prawidłowo doręczony. W takiej sytuacji sąd w braku istnienia uzasadnionych wątpliwości, przyjmie za prawdziwe twierdzenia przytoczone w pozwie rozwodowym. Od wyroku zaocznego przysługuje pozwanemu sprzeciw.
Przykład: Anna prawidłowo wskazała adres Piotra w Londynie, pozew został mu doręczony. Piotr nie złożył jednak odpowiedzi na pozew, nie stawił się na wezwanie sądu i nie odbiera dalszej korespondencji. Sąd co do zasady może wydać wyrok zaoczny.
W rozwodach z osobami przebywającymi za granicą kluczowa jest rola adwokata, który doradzi w jaki sposób działać skutecznie i wyjaśni różnice pomiędzy porządkami prawnymi. Nieoceniona bywa znajomość praktycznych aspektów procedur obowiązujących w innych krajach, a także doświadczenie negocjacyjne.
Od lat prowadzimy sprawy rozwodowe obsługując klientów mieszkających w różnych częściach świata i skutecznie dochodząc ich praw – zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.
Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.
Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk
Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)
Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19