Śmierć bliskiej osoby pociąga za sobą konieczność uregulowania spraw spadkowych. Na postępowaniu sądowym cała kwestia jednak się nie kończy. Konieczne jest rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z uzyskanego przysporzenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z należnościami podatkowymi związanymi z przyjęciem spadku.
- Podatek od spadków i darowizn
Podatek od spadków i darowizn jest regulowany przez ustawę z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Jest to podatek, który muszą zapłacić osoby nabywające majątek w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, a także darowizn.
- Zgłoszenie do Urzędu skarbowego a podatek
Nabycie spadku powoduje konieczność zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego. Dobra wiadomość jest taka, że czasami wystarczy sam fakt zgłoszenia, a odprowadzenie podatku nie będzie już konieczne ( o czym dalej). Zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego ( najczęściej uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku).
- Kto jest zwolniony z podatku od spadków?
Jak wspomniano wyżej, warunkiem uzyskania zwolnienia z podatku od spadków jest zgłoszenie faktu nabycia spadku na odpowiednim formularzu SD- Z2 do Urzędu Skarbowego. Całkowicie zwolnieni od podatku są członkowie najbliższej rodziny m.in. rodzice, dzieci, wnuki mąż/ żona a także rodzeństwo. Natomiast osoby spokrewnione w dalszym stopniu ( należące do II grupy podatkowej) lub niespokrewnione ze zmarłym ( III grupa podatkowa) mogą być zobowiązane o zapłaty podatku jeśli wartość spadku przekroczy ustalone w danym roku kwoty.
- Jak obliczyć podatek od spadku?
Jeśli spadek podlega opodatkowaniu, wysokość podatku uwzględnia się z uwzględnieniem kwot wolnych od podatku dla poszczególnych grup:
- I grupa – 36 120,00 PLN
- II grupa – 27 090,00 PLN
- III grupa – 5 733,00 PLN
Również w zależności od grupy podatkowej różnić się będzie sama stawka podatku od spadków:
- I grupa: co do zasady 3%
- II grupa: co do zasady 7%
- III grupa: co do zasady 12 %
Jeśli potrzebujesz kompleksowej porady w sprawie spadkowej – zapraszamy do kontaktu. Przeprowadzimy cię przez cały proces krok po kroku.
Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego lub spadkowego? Jestem tu by ci pomóc.
Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk
Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)
Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19