Spadek – czy muszę iść do sądu?

Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne doświadczenie, tym trudniejsze, że wymaga sprawnego podjęcia działań mających na celu zajęcie się sprawami pozostałymi po zmarłym. Często pojawia się pytanie, czy konieczne jest wszczynanie postępowania sądowego, aby formalnie uregulować kwestie spadkowe. Postaramy się przybliżyć możliwości sprawnego i pozasądowego uregulowania dziedziczenia, które pozwolą przeżyć żałobę w spokoju, przy ograniczeniu formalności do minimum.

Jak uregulować sprawy spadkowe krok po kroku

Po śmierci zmarłego należy przede wszystkim ustalić, czy spadkodawca pozostawił testament. Następnie określić krąg spadkobierców ( więcej na ten temat na naszym blogu), którzy mają 6 miesięcy od daty śmierci spadkodawcy na wypowiedzenie się co do tego, czy przyjmują czy też odrzucają spadek. Jeśli nie podejmą w tym czasie decyzji, z mocy prawa przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Kolejno następuje:

  • Stwierdzenie nabycia spadku – a więc określenie kto w sposób ostateczny po zmarłym dziedziczy i w jakich proporcjach
  • Dział spadku – to rozdysponowanie konkretnymi składnikami majątku zmarłego na rzecz poszczególnych spadkobierców. Ustalenie spłat i sposobu podziału przedmiotów należących do zmarłego

Załatwienie spraw spadkowych u notariusza

Akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony u notariusza jest alternatywą dla postępowania sądowego. Ma bowiem taką samą moc prawną jak postanowienie sądu- może chociażby stanowić podstawę wpisu w księdze wieczystej. Aby skorzystać z tej formy, wszyscy spadkobiercy muszą stawić się u notariusza i złożyć zgodne oświadczenia. Jest to zdecydowanie mniej kosztowna i sprawniejsza forma uregulowania spraw spadkowych.

Kiedy do sądu ze spadkiem?

Jeśli którykolwiek ze spadkobierców chce się domagać ustalenia niegodności dziedziczenia, podważa testament lub jego konkretne postanowienia konieczne będzie przeprowadzenie postępowania sądowego. Notariusz odmówi również sporządzenia aktu, jeśli będzie miał wątpliwości co do kręgu spadkobierców lub ważności testamentu. Wówczas także nie obędzie się bez wizyty w sądzie.

Nie zawsze konieczne jest wszczynanie postępowania sądowego w sprawach spadkowych. W przypadku zgodności wszystkich spadkobierców można skorzystać z notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia. Natomiast gdy sytuacja jest sporna, konieczne będzie jednak postępowanie sądowe. W każdym przypadku warto skonsultować się z adwokatem, który dokładnie wyjaśni jakie są możliwości działania i w tym trudnym czasie wesprze klienta w załatwieniu spraw spadkowych. Zapraszamy do kontaktu.

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego lub spadkowego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19

Dodaj komentarz

*