Testament pozwala każdemu na wyrażenie swojej woli co do losów majątku po śmierci. Sporządzenie testamentu daje możliwość samodzielnego decydowania o przyszłości swoich bliskich i zabezpieczenia ich interesów. Pokrótce wyjaśnimy na czym polega sporządzenie testamentu oraz podamy podstawowe informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy warto napisać testament
Czym jest testament?
Testament to jednostronne oświadczenie woli, które pozwala na ustalenie jak mają być podzielone nasze dobra po śmierci. W polskim prawie testamenty mogą przyjmować różne formy, w tym własnoręczny, notarialny, aliograficzny (przed urzędnikiem) oraz inne specyficzne formy, takie jak testamenty ustne w sytuacjach wyjątkowych.
Czy warto sporządzić testament?
Posiadanie testamentu pozwala na dokładne określenie, kto otrzyma konkretne składniki naszego majątku. Umożliwia także dokonanie wydziedziczeń, zapisów i innych precyzyjnych postanowień, które w odmiennym przypadku będą musiały być ustalane przez samych spadkobierców/ sędziego w sądzie. W braku testamentu, spadkobiercy w pierwszej kolejności muszą ustalić jaki udział przysługuje im w spadku, a dopiero w kolejnym kroku przeprowadzają dział spadku dogadując się między sobą co do tego, komu przypadną konkretne przedmioty lub występują do sądu o dokonanie działu.
Testament czy dziedziczenie ustawowe – przykłady
Aby lepiej zobrazować jaka będzie różnica między dziedziczeniem ustawowym a testamentowym wyobraźmy sobie następującą sytuację:
Anna ma trójkę dzieci: Bartka, Marka i Joasię. Zgromadziła na koncie oszczędności oraz posiada 2 nieruchomości i samochód. Chciałaby, żeby po jej śmierci dom, w którym mieszka przypadł jej córce ( gdyż ta mieszka tam z rodziną), druga nieruchomość przypadła synowi Bartkowi, a pozostałe składniki majątku otrzymał syn Marek, który mieszka za granicą.
- Dziedziczenie testamentowe: spisując testament Anna będzie miała możliwość precyzyjnie wskazać, który dom ma przypaść Bartkowi, a który Joasi oraz przekazać oszczędności i samochód Markowi.
- Dziedziczenie ustawowe: jeśli Anna nie sporządzi testamentu każde z jej dzieci odziedziczy ⅓ jej majątku. Konkretny podział rzeczy będzie musiał zostać ustalony przez sąd lub same dzieci między sobą. Konieczne mogą okazać się spłaty i rozliczenia po to by podzielić majątek po równo. Niekoniecznie odbędzie się to w sposób zgodny z intencjami Anny.
Sporządzenie testamentu to krok, który może zapewnić spokój i bezpieczeństwo bliskim po naszej śmierci. Testament pozwala na kontrolowanie podziału majątku spadkowego, zapobieganie konfliktom oraz ochronę interesów rodziny. Warto podjąć ten krok, aby mieć pewność, że nasze życzenia będą respektowane. Jeśli zastanawiasz się nad sporządzeniem testamentu lub potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych, zapraszamy do skontaktowania się z naszą kancelarią prawną – pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.
Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego lub spadkowego? Jestem tu by ci pomóc.
Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk
Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)
Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19