Rozwód zmienia sytuację byłych małżonków nie tylko w życiu prywatnym, pociąga za sobą bowiem także konsekwencje prawne wykraczające poza samo rozwiązanie małżeństwa. Gdy małżeństwo się kończy, pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy były małżonek nadal może dziedziczyć po zmarłym. Warto znać przepisy prawne, które regulują tę kwestię, aby móc skutecznie zabezpieczyć swoje interesy oraz interesy najbliższych po rozwodzie.
Dziedziczenie po rozwodzie
Z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, byli małżonkowie tracą status spadkobierców ustawowych. Oznacza to, że po zakończeniu małżeństwa były mąż lub żona nie mają już prawa do dziedziczenia z mocy ustawy po sobie nawzajem.
Testament – ważny wyjątek
To, że były małżonek nie znajduje się w kręgu spadkobierców ustawowych nie odbiera mu jednak automatycznie prawa do dziedziczenia na podstawie testamentu. Podobnie jak inne, nawet obce osoby, były małżonek może dziedziczyć po zmarłym jeśli ten sporządzi na jego rzecz testament. Tym samym warto zadbać o zmianę testamentu po rozwodzie, jeśli poprzednio był on sporządzony na rzecz małżonka.
Śmierć jednego z małżonków w trakcie rozwodu
Dopóki nie zostanie orzeczony rozwód małżeństwo trwa, A więc małżonkowie są nadal swoimi spadkobiercami ustawowymi ( co nie wyklucza możliwości sporządzenia przez każdego z nich testamentu, w którym do spadku zostanie powołana inna osoba).
Jednak w sytuacji gdy małżonek zmarł w trakcie postępowania rozwodowego, możliwe jest wyłączenie go od dziedziczenia przez sąd na żądanie zgłoszone przez pozostałych spadkobierców.
Zgodnie z art. 940 k.c. małżonek może być wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. W praktyce oznacza to, że jeżeli jeden z małżonków wniósł pozew o rozwód lub separację z winy drugiego małżonka, i sąd uznał, że jego żądanie jest uzasadnione, to może zostać on wyłączony od dziedziczenia.
Rozwód a separacja
Warto pamiętać także o tym, że postępowanie w sprawie o separację nie jest postępowaniem rozwodowym i niesie za sobą odmienne konsekwencje, m.in. fakt iż małżonkowie po orzeczeniu separacji nadal mogą po sobie dziedziczyć jako spadkobiercy ustawowi. Więcej na ten temat: Różnice między rozwodem a separacją.
Przy rozważaniu kwestia związanych z rozwodem cenne jest szerokie spojrzenie na jego możliwe konsekwencje i zabezpieczenie interesów swoich i swoich bliskich na wszystkich polach. Zapraszamy na konsultacje, w trakcie których dokładnie odpowiemy na wszelkie pytania.
Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.
Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk
Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)
Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19