Dostałem pozew o rozwód – co teraz?

Otrzymanie pozwu o rozwód bywa przytłaczającym przeżyciem, które może budzić lęk i pytanie co robić, jak działać by zabezpieczyć swoje interesy. Przede wszystkim należy zachować spokój, nie ignorować sytuacji i podjąć zdecydowane, sprawne kroki dzięki którym zadbasz o swoja przyszłość. Ten artykuł pomoże zrozumieć jakie działania należy podjąć po otrzymaniu pozwu, aby skutecznie bronić swoich interesów.

Pozew to nie koniec, lecz początek postępowania

Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że pozew to pierwsze pismo procesowe w sprawie. Często czytając twierdzenia strony przeciwnej można dojść do wniosku, że mija się ona z prawdą przedstawiając zakrzywiony obraz sytuacji. Jednak pozew to dopiero początek całego postępowania, w trakcie którego obie strony mają szansę przedstawić swoje racje. Warto więc ostudzić emocje i spokojnie podejść do przedstawienia sądowi swojego spojrzenia na sytuację. W procesie obie strony mają równe prawa – fakt otrzymania pozwu nie oznacza, że wersja zdarzeń w nim przedstawiona w całości zostanie uznana przez sąd za prawdziwą.

Sporządzenie odpowiedzi na pozew

Polskie sądy orzekając ( także w sprawach rozwodowych) mają obowiązek wysłuchania obu stron. Odpowiedź na pozew to szansa, aby przedstawić swoje racje i powody, które doprowadziły do rozpadu małżeństwa.

  • Decyzja – czy rozwód z orzekaniem o winie czy bez

Przede wszystkim, konieczne będzie decyzja, czy wyrazić zgodę na rozwód bez orzekania o winie, czy domagać się orzeczenia winy drugiego małżonka. Więcej na ten temat: Kiedy rozwód z orzeczeniem o winie.

  • Ustosunkowanie się do pozwu

W odpowiedzi na pozew należy również odnieść się do treści pozwu -jasno wskazać, które twierdzenia zawarte w pozwie są zgodne z prawdą, a które nieprawdziwe. Jest to bardzo istotne, gdyż fakty i twierdzenia, którym pozwany nie zaprzeczy będą uznane za przyznane.

  • Własne wnioski

Odpowiedź na pozew to również moment, aby przedstawić własne wnioski dotyczące alimentów, kontaktów z dziećmi czy władzy rodzicielskiej. Warto przemyśleć, czego oczekuje się od rozwodu i jaka wizja przyszłych stosunków będzie najkorzystniejsza.

  • Dowody

Warto wskazać świadków, dokumenty zdjęcia i inne dowody, które będą przemawiały za przytoczonymi twierdzeniami oraz przekonają sąd do ich uznania.

  • Termin – 2 tygodnie

Kluczowe jest zachowanie dwutygodniowego terminu do złożenia odpowiedzi na pozew. Złożenie pisma z opóźnieniem może nieść za sobą poważne konsekwencje dla całego postępowania.

Dlaczego warto działać?

Otrzymanie pozwu rozwodowego, zwłaszcza gdy następuje ono niespodziewanie może wywołać silną reakcję emocjonalną i lęk paraliżujący siły do działania. Jednak negacja zaistniałej sytuacji i nie złożenie odpowiedzi na pozew w terminie może doprowadzić do wydania przez sąd wyroku zaocznego na podstawie wyłącznie twierdzeń zawartych w pozwie. Tym samym utracona zostanie szansa na przedstawienie własnej wersji zdarzeń i swoich racji.

Ignorowanie pozwu nie jest rozwiązaniem. Warto udać się po radę do doświadczonego pełnomocnika, który wyjaśni jakie są możliwości działania i poprowadzi przez cały proces, dzięki czemu można poczuć się pewniej i odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Otrzymanie pozwu o rozwód to trudny moment, ale odpowiedzialne i przemyślane działanie może znacząco wpłynąć na przebieg sprawy. Pamiętaj, że masz prawo do przedstawienia swojej wersji wydarzeń i bronienia własnych interesów. Jeśli otrzymałeś pozew rozwodowy skontaktuj się z nami, znajdziemy rozwiązanie.

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19

Dodaj komentarz

*