Obowiązek opieki i zapewnienia dziecku bytu obciąża rodziców nie tylko wówczas gdy został on orzeczony przez sąd po rozwodzie, ale także gdy nadal mieszkają oni wspólnie i tworzą rodzinę. Jednak w momencie, gdy wysokość alimentów została ustalona przez Sąd proces ten przybiera o wiele bardziej sformalizowaną postać. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co zrobić by móc zgodnie z prawem przestać płacić alimenty?
Czy trzeba iść do sądu by przestać płacić alimenty?
W przypadku, gdy alimenty zostały określone w wyroku sądowym lub ugodzie zatwierdzonej przez sąd konieczne będzie wszczęcie postępowania o uchylenie alimentów. To bardzo istotne, gdyż określony w ten sposób obowiązek nie wygasa samoistnie po ukończeniu przez dziecko 18 lat, zakończeniu przez nie edukacji i samodzielnym utrzymywaniu się. Obowiązek ten nie może zostać zniesiony na mocy umowy ( nawet, gdy samo dziecko zgadza się na to, aby rodzic przestał płacić alimenty).
Dlatego warto – zwłaszcza w sytuacji gdy dziecko nie potrzebuje już wsparcia finansowego ze strony rodzica – jak najszybciej wystąpić do sądu o uchylenie alimentów. W przeciwnym razie, może dojść do sytuacji, w której rodzic będzie dłużnikiem alimentacyjnym wobec dzieci, które od dawna mają już własne rodziny
Alimenty na dziecko niepełnoletnie
Do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka jest w zasadzie bezwzględny, a to ze względu na wartość, jaką w polskim prawie rodzinnym jest dobro dziecka. Niezależnie od zachowania dziecka względem rodzica, czy sytuacji finansowej samego rodzica, ma on obowiązek przyczyniać się do utrzymywania dziecka. Brak chęci utrzymywania kontaktów z rodzicem przez dziecko nie uprawnia rodzica do niepłacenia alimentów.
Jednak zakres tego obowiązku a tym samym wysokość alimentów jest jednak uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim można domagać się obniżenia alimentów ( więcej na ten temat: Alimenty)
Nie jest to niemożliwe – gdy dziecko posiada własny majątek, który w całości pozwala na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania wówczas rodzic może dochodzić uchylenia alimentów
Alimenty na dziecko pełnoletnie
Obowiązek alimentacyjny może obciążać rodziców także po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności, zwłaszcza gdy kontynuuje ono naukę i nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Jednak, kiedy dziecko ukończy 18 lat dochodzenie uchylenia alimentów jest ułatwione i uzasadnia je:
- Zdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się: ma miejsce, gdy dziecko pracuje zarobkowo w wymiarze pozwalającym na samodzielne utrzymywanie się lub ma takie możliwości ( np. ukończyło naukę). Ma miejsce zwłaszcza w przypadkach, gdy uchylenie alimentów jest jedynie ,,formalnością” gdyż dziecko rozpoczęło już własne, samodzielne życie i często samo wyraża zgodę na uchylenie alimentów.
- Nadmierny uszczerbek dla rodzica: sytuacja, w której rodzic popadnie w niedostatek i płacenie alimentów spowodowałoby niemożność zaspokojenia własnych potrzeb życiowych. Należy podkreślić jednak, że nie każde pogorszenie się sytuacji finansowej uzasadnia uchylenie alimentów -utrata pracy, czy zmniejszenie pensji może uzasadniać obniżenie alimentów.
- Dziecko nie stara się samodzielnie utrzymać: przypadek gdy dziecko jest w stanie samo się utrzymać, ale z powodów nie zasługujących na usprawiedliwienie tego unika. Przykładem takiej sytuacji może być kontynuowanie nauki jedynie dla pozoru ( wielokrotne i częste zmienianie szkół i nieprzykładanie się do nauki) , lub brak kontynuacji nauki/ ukończenie szkoły z jednoczesnym unikaniem podjęcia pracy.
- Sprzeczność z zasadami współżycia społecznego: obejmuje sytuacje, w której dziecko zachowuje się wobec rodzica w sposób karygodny – obraża rodzica, narusza jego dobra osobiste, godność, odmawia podtrzymywania więzi rodzinnych, a także przypadki, w których to samo dziecko umyślnie wywołało sytuację, która uzasadnia żądanie alimentów.
Sprawy związane z ustalaniem i uchylaniem alimentów wymagają przede wszystkim właściwego przygotowania i przeprowadzenia materiału dowodowego. Wykazanie spełnienia wymaganych prawem przesłanek wymaga znajomości nie tylko przepisów, ale i praktyki. Nasza kancelaria od lat zajmuje się sprawami rodzinnymi, w tym alimentacyjnymi – jeśli macie Państwo pytania, zapraszamy do kontaktu!
Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.
Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk
Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)
Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19