Mąż nie chce dać mi rozwodu – co zrobić

Brak zgody małżonka na rozwód może się wydawać przeszkodą nie do pokonania. Choć rozwód to niekiedy jedyne wyjście, gdy związek nie daje już szans na odbudowę, zdarza się, że jedna ze stron nie potrafi pogodzić się z rozpadem małżeństwa i nie chce rozwodu. Warto pamiętać, że prawo daje możliwość zakończenia związku nawet wówczas, gdy jedna ze stron nie wyraża na to zgody. Poniżej omówimy, co zrobić, gdy mąż/ żona nie zgadza się na rozwód, mimo braku nadziei na wspólną przyszłość.

Warunki orzeczenia rozwodu

Warto zacząć od zrozumienia, że rozwód nie jest kwestią umowy między małżonkami. Nawet jeśli jedna strona nie chce rozwodu, sąd może go orzec pod warunkiem, że zostaną spełnione określone przesłanki. Przede wszystkim konieczne jest stwierdzenie czy doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, co oznacza, że więzi emocjonalne, fizyczne i gospodarcze między małżonkami zostały całkowicie i bezpowrotnie zerwane. ( Więcej na ten temat w zakładce ,,rozwody”)

Czy brak zgody małżonka utrudnia rozwód?

Bez zgody małżonka nie będzie możliwy rozwód bez orzekania o winie. Jest to szybsza i mniej konfliktowa forma zakończenia małżeństwa, która nie wymaga udowadniania winy którejkolwiek ze stron (na zgodny wniosek stron). W sytuacji, gdy jeden z małżonków nie zgadza się na taki rozwód, sąd musi badać winę w rozpadzie małżeństwa. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż możliwe jest uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie. Więcej na ten temat: Kiedy rozwód z orzeczeniem o winie?

Kiedy nie dojdzie do rozwodu przez brak zgody jednego z małżonków?

Może się zdarzyć, że sąd nie orzeknie rozwodu, mimo że jedna ze stron o to wnosi:

  • O rozwód wnosi małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia

Chodzi tutaj o sytuacje, gdy jeden z małżonków jest wyłącznie winny rozkładu pożycia, a małżonek niewinny sprzeciwia się rozwodowi. Zgodnie z przepisami, rozwód może zostać orzeczony tylko wtedy, gdy odmowa zgody na rozwód przez niewinnego małżonka jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego – na przykład, jeżeli niewinny małżonek odmawia rozwodu wyłącznie z powodu chęci zemsty. Sąd Najwyższy podkreślił, że odmowa zgody na rozwód nie może być motywowana jedynie złośliwością czy chęcią utrudnienia życia drugiej osobie. Wówczas rozwód może być orzeczony mimo braku zgody małżonka niewinnego.

  • Brak zgody jako wyraz braku zupełności rozpadu małżeństwa

Brak zgody jednego z małżonków na rozwód może być rozpatrywany także jako wyraz jego uczuć i symbol nadziei na powrót do małżeństwa. Jak wyjaśnialiśmy wyżej: warunkiem wstępnym orzeczenia rozwodu jest przede wszystkim ustalenie, że między stronami w sposób zupełny i trwały wygasły wszelkie więzi – w tym emocjonalne. Jeśli sąd dojdzie do wniosku, że brak zgody małżonka wynika z faktu, iż strony nadal łączy uczucie i istnieje szansa na pojednanie, nie zostaną spełnione przesłanki orzeczenia rozwodu.

Postępowanie rozwodowe bez zgody małżonka

Brak zgody jednej ze stron na rozwód wiąże się z koniecznością prowadzenia złożonego postępowania dowodowego przed sądem. Małżonek występujący o rozwód musi sporządzić pozew, w którym dokładnie wyjaśni relacje między stronami, przytoczy dowody nie tylko na całkowity i zupełny rozpad więzi emocjonalnych, fizycznych i gospodarczych, ale także przekonująco przedstawi argumenty wskazujące na winę drugiego małżonka. Istotne będzie także dokładnie przesłuchanie świadków. Z powyższych względów, warto zasięgnąć rady doświadczonego pełnomocnika, który precyzyjnie sformułuje stanowisko i żądania swojego klienta oraz przekona sąd do jego racji.

Polskie prawo przewiduje mechanizmy, które umożliwiają zakończenie małżeństwa nawet wbrew woli jednej ze stron. Ważne jest, aby dokładnie znać swoje prawa i możliwości działania, a także przekonująco zaprezentować swoje stanowisko przed Sądem. Jeśli szukasz adwokata, który pomoże przebrnąć przez trudny proces rozwodowy – zapraszamy do kontaktu.

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19

Dodaj komentarz

*