Rozdzielność majątkowa w sądzie

Rozdzielność majątkowa jest jednym z możliwych ustrojów majątkowych w małżeństwie, który polega na tym, że każdy z małżonków ma swój majątek odrębny i mimo pozostawania w małżeństwie nie powstaje majątek wspólny. Choć zwykle jest ustanowiona na mocy umowy między małżonkami, w pewnych sytuacjach konieczne jest jej wprowadzenie przez sąd. W niniejszym artykule omówimy, dlaczego i jak można uzyskać rozdzielność majątkową na drodze sądowej.

  1. Czy rozdzielność majątkowa jest rozwiązaniem?

Rozdzielność majątkowa to ustrój, w którym każdy z małżonków zarządza swoim majątkiem osobistym niezależnie od drugiego. Jest ona regulowana przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przewiduje możliwość ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd w określonych sytuacjach. Przepisy te mają na celu ochronę interesów majątkowych małżonków w przypadkach, gdy wspólność majątkowa staje się zagrożeniem.

  1. Jeden z małżonków nie zgadza się na intercyzę

Najczęstszym sposobem wprowadzenia rozdzielności majątkowej między małżonkami jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Jednak jak każda umowa wymaga ona zgody obu stron. W przypadku gdy umowa majątkowa małżeńska nie została zawarta i małżonek nie zgadza się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej, możliwe jest wystąpienie do sądu z powództwem o jej ustanowienie.

  1. Kiedy sąd ustanowi rozdzielność majątkową?

Zgodnie z art. 52 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego za ustanowieniem rozdzielności majątkowej przez sąd muszą przemawiać ,,ważne powody”. Nie jest to pojęcie zdefiniowane w ustawie, jednak przyjmuje się, że ważnymi powodami jest m.in. trwonienie majątku przez jednego z małżonków czy nawet separacja faktyczna. Chodzi przede wszystkim o powody, w których dalsze utrzymywanie wspólności majątkowej nie spełnia swoich funkcji i nie służy dobru małżonków. Natomiast ważnym powodem nie np. brak przyczyniania się małżonka do pomnażania majątku w skutek długotrwałej choroby.

  1. Rozdzielność majątkowa a rozwód

Co warte uwagi wraz z ustaniem małżeństwa z mocy prawa ustaje wspólność majątkowa, tak więc majątek uzyskany już po rozwodzie nie wchodzi do majątku wspólnego. Natomiast składniki majątku wspólnego, które zostały zgromadzone w trakcie małżeństwa mogą podlegać podziałowi w odrębnym postępowaniu.

Warto jednak pamiętać, że samo złożenie pozwu rozwodowego nie sprawia, że powstaje rozdzielność majątkowa. Jeśli małżonkowie nie wystąpią do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej to zarobki i zakupione w trakcie rozwodu nieruchomości nadal będą stanowiły majątek wspólny

Rozdzielność majątkowa ustanowiona przez sąd może być skutecznym sposobem na ochronę interesów majątkowych małżonków w trudnych sytuacjach. Warto jednak dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Chętnie wyjaśnimy jak uchronić majątek podczas rozwodu i wesprzemy na każdym etapie postępowania. Zapraszamy do kontaktu!

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego lub spadkowego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19 

Dodaj komentarz

*