Rozprawa – przewodnik dla świadka 

W naszej kancelarii zdajemy sobie sprawę, że otrzymanie wezwania z sądu i konieczność stawienia się by złożyć zeznania w roli świadka budzi obawy wielu osób, zwłaszcza nie mających na co dzień kontaktu z sądami. Stres związany jest zwłaszcza z wątpliwościami co do tego jak wygląda rozprawa, czego należy się spodziewać, a także jak zeznawać by powiedzieć prawdę i o niczym nie zapomnieć. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą poczuć się pewniej podczas wizyty w sądzie.

Dlaczego zostałem wezwany na świadka?

Świadkowie odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu sądowi informacji na temat sprawy. W sprawach rodzinnych i karnych, gdzie często strony nie dysponują oficjalnymi dokumentami, zdjęciami, nagraniami na poparcie swoich twierdzeń, sąd będzie opierał się w znacznej mierze właśnie na relacjach osób, które mają wiedzę o temacie. Świadków wzywa zawsze sąd dopuszczając dowód z ich zeznań, zazwyczaj na wniosek strony lub prokuratora.

Czy muszę przyjść?

Jeśli otrzymałeś wezwanie stawiennictwo w sądzie jest obowiązkowe – ewentualne przeszkody związane ze stanem zdrowia lub wcześniejszymi planami w danym terminie mogą uzasadniać zmianę daty przesłuchania, jednak zawsze należy wskazać takie okoliczności sądowi. Co istotne zaświadczenie lekarskie o chorobie nie może pochodzić od lekarza rodzinnego – konieczne jest przedstawienie dokumentu wystawionego przez lekarza sądowego.

Jak się ubrać?

Do sądu należy przybyć w stanie licującym z powagą tego miejsca. Należy ubrać się schludnie i elegancko, jednak nie ma potrzeby wybierania nadmiernie odświętnego stroju. Ważne jest przede wszystkim to, by czuć się swobodnie i by ubrania nie przeszkadzały w zebraniu myśli. Warto pamiętać, że w porze letniej na salach bywa duszno, dlatego dobrym pomysłem są tkaniny pozwalające uniknąć zasłabnięcia na sali sądowej oraz zadbanie o wygodne obuwie, gdyż zeznania odbywają się na stojąco.

Jak wygląda przesłuchanie?

  • Rozprawa zaczyna się od sprawdzenia obecności i prawidłowości wezwania nieobecnych. Jeśli na dany termin zostało wezwanych kilku świadków, będą oni zeznawali po kolei czekając na swoją kolej na korytarzu poza salą. Natomiast po złożeniu zeznań świadek może, jeśli chce, pozostać na sali.
  • Przed przesłuchaniem zostanie sprawdzona tożsamość świadka ( dlatego należy pamiętać o zabraniu dowodu tożsamości). Możliwe jest również, że sąd odbierze od świadka przyrzeczenie zobowiązujące go do mówienia prawdy pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Sąd pouczy także świadka o przysługującym mu prawie do odmowy składania zeznań i odpowiedzi na pytanie w konkretnych sytuacjach.
  • Przesłuchanie rozpoczyna się najczęściej od ogólnego pytania, pozwalającego świadkowi przedstawić swoją relację w sposób swobodny. Następnie pytania świadkowi zadaje sąd i kolejno strony oraz ich pełnomocnicy. Pytania zmierzają do uzyskania od świadka jak najpełniejszych i możliwie precyzyjnych informacji, a także ustalenia relacji łączących świadka ze stronami i źródeł wiedzy świadka o sprawie. Sąd będzie oceniał wiarygodność świadka i wagę przedstawianych przez niego informacji dla sprawy.

Jak się przygotować?

Zadaniem świadka jest przedstawienie sądowi znanych sobie informacji w sposób prawdziwy i precyzyjny. Warto przemyśleć sobie co chce się przekazać sądowi oraz przypomnieć istotne dla sprawy kwestie. Nie trzeba się jednak martwić, jeśli zapomniało się dat lub szczegółów zdarzeń. Sąd zdaje sobie sprawę, że upływ czasu i emocje utrudniają świadkowi zeznania. W takiej sytuacji należy poinformować sąd, że nie pamięta się danej informacji lub nie ma się wiedzy na dany temat. Uczciwe przekazanie takiego komunikatu sądowi korzystnie wpłynie na wiarygodność świadka.

Pomocna może być również konsultacja z doświadczonym adwokatem, który wyjaśni jakie pytania mogą być zadawane w danej sprawie oraz w jaki sposób mówić, by zostać właściwie zrozumianym przez sąd – nieprecyzyjne wyrażenie się może zostać zinterpretowane niezgodnie z intencją świadka.

Jeśli czeka Cię wizyta w sądzie i masz obawy związane ze składaniem zeznań – zapraszamy do kontaktu. Chętnie wyjaśnimy czego się spodziewać, o czym pamiętać oraz podamy wskazówki jak poradzić sobie na sali. Pomożemy poczuć się pewniej podczas zeznawania, by nic co wydarzy się na rozprawie nie było zaskoczeniem.

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19

Dodaj komentarz

*