Rozwód a mieszkanie: kto ma prawo do pozostania w lokalu?

Rozwód to nie tylko zakończenie relacji i związany z tym bagaż emocjonalny, ale także konieczność reorganizacji swojego życia. Obawy małżonków przechodzących przez rozwód dotyczą nie tylko dobra małoletnich dzieci i opieki nad nimi, lecz również kwestii wspólnego majątku oraz miejsca zamieszkania. Postaramy się rozjaśnić wątpliwości związane z mieszkaniem po rozwodzie wskazując jakie prawa przysługują byłym małżonkom jeśli chodzi o miejsce zamieszkania.

Podział majątku wspólnego

Jeśli nieruchomość należy do majątku wspólnego małżonków, samo uzyskanie rozwodu nie wpływa bezpośrednio na prawa do lokalu. Możliwe jest zawarcie przez sąd w wyroku rozwodowym rozstrzygnięcia co do sposobu korzystania z niego, jednak nie przesądza to o własności nieruchomości. By ostatecznie ustalić, do kogo ma należeć dom lub mieszkanie po rozwodzie konieczne jest dokonanie podziału majątku wspólnego. Więcej na ten temat: Podział majątku wspólnego – zasady.

Możliwość pozostania w lokalu należącym do byłego małżonka po rozwodzie

Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z mieszkania kierując się zasadami współżycia społecznego, dzięki temu były małżonek ma prawo do pozostania w lokalu. Co istotne może to dotyczyć każdej nieruchomości, którą strony wspólnie zajmowały w trakcie trwania małżeństwa, a więc także należącej do majątku odrębnego. Wskazuje się wówczas części budynków, z których może korzystać każda ze stron przez okres wspólnego w nim zamieszkiwania, możliwe jest również określenie bardziej szczegółowych zasad użytkowania lokalu. Należy jednak podkreślić, że jest to rozwiązanie ze swej natury tymczasowe.

Odstąpienie od orzekania o sposobie korzystania ze wspólnego lokalu

Sąd nie musi rozstrzygać o sposobie korzystania ze wspólnego lokalu, jest to jednak możliwe wówczas, gdy jeden lub oboje małżonkowie opuścili lokal, a także na ich zgodny wniosek.

Eksmisja byłego małżonka, który bezprawnie zajmuje mieszkanie

W sytuacji, gdy jeden z małżonków swoim rażąco naruszającym zasady wspólnego korzystania z lokalu zachowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może na żądanie drugiego z małżonków orzec o eksmisji z lokalu. Może to mieć miejsce np. w sytuacji nadużywania przez niego alkoholu zakłócające spokój i bezpieczeństwo korzystania z lokalu, wywoływanie awantur czy przemoc. Nie jest jednak możliwa eksmisja małżonka będącego wyłącznym właścicielem lokalu – wówczas z mieszkania można go usunąć jedynie w odrębnym postępowaniu karnym lub postępowaniu o przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Jeśli masz pytania dotyczące swojej sytuacji mieszkaniowej w trakcie i po rozwodzie – zapraszamy na konsultacje. Prawnik dokładnie przeanalizuje okoliczności konkretnej sprawy i wyjaśni jakie są możliwości działania. Znajdziemy wyjście z każdej sytuacji.

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19

Dodaj komentarz

*