Zmiana nazwiska po rozwodzie: Procedury i wymagane dokumenty

Decyzja o zmianie nazwiska po rozwodzie jest często krokiem ku nowemu rozdziałowi w życiu. Proces ten, mimo że może wydawać się skomplikowany jest dobrze uregulowany i przy odpowiednim przygotowaniu może przebiegać sprawnie. W naszej kancelarii rozumiemy, jak ważne jest dla wielu osób zamknięcie pewnego etapu życia i rozpoczęcie kolejnego, dlatego poniżej przedstawiamy przewodnik, który pomoże Państwu przejść przez proces zmiany nazwiska po rozwodzie.

Wybór nazwiska

Zgodnie z art 25 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po ślubie będzie decydować złożone przez niego oświadczenie. Możliwe jest zachowanie dotychczasowego nazwiska, przyjęcie nazwiska małżonka lub posługiwanie się nazwiskiem połączonym, maksymalnie dwuczłonowym.

Po rozstaniu, strona która zmieniła nazwisko często nie chce już dłużej posługiwać się nazwiskiem byłego małżonka. Jest to zmiana bardzo praktyczna, odczuwalna w życiu codziennym. Warto podkreślić, że nie ma obowiązku zmiany nazwiska po rozwodzie, a były małżonek nie dysponuje możliwościami prawnymi, aby taką zmianę wymusić. Pozostanie przy nazwisku męża/ żony może być korzystne chociażby ze względu na chęć posiadania nazwiska tożsamego z nazwiskami wspólnych dzieci.

Kiedy i jak można zmienić nazwisko?

Z powrotem do nazwiska rodowego, czy też panieńskiego nie trzeba czekać do zakończenia postępowania rozwodowego. Wyrok rozwodowy nie jest konieczny, by móc złożyć wniosek o zmianę nazwiska – można to zrobić w trakcie procesu a nawet przed jego wszczęciem na zasadach ogólnych, jednak posiadanie wyroku rozwodowego znacznie upraszcza całe postępowanie.

W ciągu 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego do powrotu do nazwiska rodowego/ panieńskiego wystarczy złożenie wniosku o przyjęcie oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed ślubem. Z dużym stopniem prawdopodobieństwa wystarczy wówczas jedna wizyta w urzędzie, żeby załatwić całą sprawę – dlatego po rozwodzie warto szybko zająć się kwestią nazwiska i załatwić wszelkie formalności od razu.

W innych przypadkach ( także w sytuacji przekroczenia tego terminu) konieczne będzie uzyskanie decyzji wydanej w ramach procedury administracyjnej, od której przysługuje odwołanie. Jeśli więc od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego minęło ponad 3 miesiące zmiana nazwiska nadal jest możliwa, jednak warto uzbroić się w cierpliwość i skorzystać z porady profesjonalisty.

Jak sporządzić wniosek

Wniosek o przyjęcie oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed ślubem należy skierować do Kierownika właściwego Urzędu Stanu Cywilnego.

Oprócz wyraźnego i precyzyjnego sformułowania żądania konieczne jest przygotowanie:

  • Dowodu uiszczenia opłaty skarbowej wysokości 11 zł
  • Dokumentu tożsamości
  • Informacji o miejscu, w którym sporządzono akt małżeństwa oraz dacie uprawomocnienia się orzeczenia Sądu o rozwodzie ( można przekazać je urzędnikowi ustnie)

Aktualizacja dokumentów

Po oficjalnej zmianie nazwiska konieczna jest aktualizacja m.in. dokumentów tożsamości, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu, dokumentów ubezpieczeniowych itp. W tym celu należy zwrócić się do odpowiednich instytucji z nowym odpisem aktu stanu cywilnego potwierdzającym zmianę nazwiska.

Zmiana nazwiska po rozwodzie to proces, który wymaga dopełnienia pewnych formalności, ale przede wszystkim skrupulatności w dotrzymaniu terminu. Przy odpowiednim przygotowaniu i zebraniu wymaganych dokumentów, może przebiegać płynnie i bez większych trudności. Jeśli mają Państwo pytania lub potrzebują profesjonalnej pomocy prawnej, serdecznie zapraszamy do kontaktu – chętnie na nie odpowiemy i rozwiejemy Państwa wątpliwości.

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego? Jestem tu by ci pomóc.

Kancelaria adwokacka
Adwokat Robert Tomczyk

Kraków:
Osiedle centrum c 10/49
+48 664 288 981
+48 12 419 59 45 (piątki w godzinach 9-17)

Bochnia:
ul. Kościuszki 3/13
+48 664 288 981
+48 14 611 68 19

 

Dodaj komentarz

*